Karamsar kişilerden etkilenmemek için ne yapmalıyız?

Sabahleyin güneş yüzünü gösterdi, pencereden içeri sızıp odayı ve sizi aydınlattı, siz de elbette bundan mutluluk duyarak uyandınız, sahip olduklarınıza şükrettiniz, keyiflisiniz, sonrasında işe, okula ya da bir arkadaşınıza gittiniz.

Ancak arkadaşınız veya çevredeki diğer insanların suratları asık, veya asık suratlı değiller ancak sürekli şikayet halindeler. İş yerinden, patrondan, diğer çalışanlardan yakınıyorlar, eşlerini çekiştiriyorlar, çocuklarından memnun değiller, sürekli gelecek kaygılarından bahsedip, bu okul bitmez, finaller geçilmez söylemlerindeler. Halbuki siz de benzer süreçlerden geçiyorsunuz ama minnettar olmayı ve baş etmeyi bildiğiniz için bunları sorun olarak görmüyorsunuz.

 

Sürekli negatif düşünen insanlarla vakit geçirdiğinizde sizin de enerjinizi ve hatta zamanınızı emdiklerini fark edersiniz. Üstelik, bu sebeple az da olsa sizin mutluluğunuz da azalabilir. İki saat boyunca kayınvalidesinden hiç durmadan şikayet eden arkadaşınızın veya maaşlardan şikayet ederek çalışma performansınızı düşüren meslektaşınızın bu mutluluğu elinizden almasına izin vermek yerine, bunun sizin üzerinizdeki etkisini azaltmayı öğrenmek gerekir.Bunun için öncelikle:

 

1) Zamanınızı almalarına izin vermeyin


Bazen bir saatliğine görüşmeyi planladığınız bir dostunuz 3 saat boyunca şikayet eder, kendine göre derdini anlatır ve siz de onu kırmamak için oturup dinlersiniz. Dinlemek, paylaşmak elbette ki bu hayatın temel kaynaklarından biri fakat burada kastedilen, normalin üzerinde bir süre ve karamsar konuşmalardır. Bu zaman diliminde de enerjinizin düşmesi, ona çözüm bulacağınız yerde sizde sıkıntı oluşturması kaçınılmaz olur. Bu sebeple sınır koymayı bilmek gerekir. Öncelikle böyle kişilerle görüşme sıklığınızı düşürmeyi deneyin. Görüştüğünüz zamanlarda ise ilk olarak sınırlı bir vaktiniz olduğunu belirtip, bir süre sonra ortamdan ayrılın, ikinci olarak kendinizi tamamen dinleme pozisyonuna koymayın, siz de konuyu değiştirip, ikinizin de hoşlanacağı durumlardan bahsetmeye çalışın. Ayrıldığınız zaman ise sizi rahatlatacak bir müzik dinleyip, bahsedilen konular üzerinde daha fazla zihninizi yormayın.2) Kendinize telkin verinNegatif düşünen ve mutlu olmayı bilmeyen insanlara vakit geçirmek sizin keyfiniz ne kadar yüksek olursa olsun, sizde enerji düşüklüğü oluşturabilir. Karamsar bakış açılarına maruz kalmanın, hisleriniz olumlu bile olsa olumsuza çevirebilme etkisi vardır. Ancak karşınızdaki kişiye sizin hislerinizi değiştirme seçeneği sunarsanız, buna izin verirseniz, ona çok fazla güç vermiş olursunuz. Rasyonel ve bilinçli bir şekilde düşünecek olursak, karşınızdaki karamsar şekilde konuşurken “Çevremdeki insanların benim pozitif düşünmeme ve mutluluğuma engel olmasına izin vermemeliyim”; “şu an sınırlı bir süre dinleyip, gereken öneride bulunup, kendi düşünce dünyama geri döneceğim” gibi iç konuşmalar yapabilirsiniz. Bunları tekrarlayıcı şekilde kendinize telkin ettikten sonra derin bir nefes alıp, güzel bir gün geçirmeye devam edin.3) Kendi düşüncelerinize yeniden odaklanınKaramsar ve negatif düşünen insanlar sadece kendi düşüncelerini anlatmaz, sizin de olumlu düşüncelerinize müdahale edip, sizi zorluğa sokabilirler. Örneğin, iş yerinizde hoşunuza giden, sizi tatmin eden durumlar var ama maaşınız isteğinizin altında, zaman içerisinde maaşın artabileceğini, işinize dair diğer olumlu faktörleri düşünerek herhangi bir karamsar düşünce içinde değilsiniz. Fakat iş arkadaşınız, aldığınız maaş üzerinden yorumlar yaparak, bu maaşla bu işte durulmayacağını ifade ediyor. Bu gibi durumlarda arkadaşınızla konuşmadan önceki düşüncelerinizin, nasıl ve ne şekilde değiştiğini göz önüne alıp, asıl düşüncelerinizin onlar olmadığını tekrar aklınıza getirin ki, boş yere sinirlenip, endişe etmeyin. Zamanınızı negatif düşünen insanların söylediklerini dikkate alarak değil, daha bilinçli düşünerek geçirmeye çalışın.

 

4) Davranışlarınızdan ödün vermeyinEğer dikkat etmezseniz, olumsuz söylemlerle karşı karşıya kaldığınızda bir anda kendinizi, farkına varmadan istemediğiniz bir tepkiyi verirken bulabilirsiniz. Örneğin normalde çok sakin, kibar bir kişinin bile, düşüncelerinin karamsar bir şekilde eleştirilmesi onda sinirlilik oluşturup, bağırmasına bile yol açabilir. Veya çok iyimser bir insan, arkadaşlarının iç karartıcı düşüncelerini dinledikten sonra, onları durumun daha iyiye gidebileceğine dair yoğun bir ikna çabası içine girebilir. Aşırı ısrar, karşı tarafı ikna etmeyi geçin, daha çok inatlaşmasına yol açar. Her iki davranışın sonunda da kişi ne karşı tarafla anlaşır ne de kendini rahatlatır. Bu sebeple, böyle durumlarda hiçbir zaman ani duygusal tepki vermemeye çalışın, duygu ve düşüncelerinizi stabil tutmaya uğraşın. Karşınızdakini biraz dinledikten sonra, kısa ve öz bir şekilde kendi düşüncelerinizi ifade edip ortamdan ayrılmayı veya konuyu değiştirmeyi deneyin.5 ) Optimist insanlarla görüşmeyi tercih edinYukarıda sayılanları yapmanıza rağmen, çevreniz sürekli karamsar düşünen insanlarla doluysa, bardağın dolu tarafını görmek bazen zor olabilir. Bundan dolayı iyimser bakan, şükredebilen kişilerle iletişimde olmaya çalışın. Her zaman olumlu alternatif bir düşünce bulabilen kişilerle iletişim içinde olmanız, sizin de ruh sağlığınızı daha iyi etkileyecektir. Sonuçta üzüm üzüme baka baka kararır diye boşuna söylememiş atalarımız. Optimist bakış açısına sahip bireylerle görüşmek, karamsar kişilerle görüşüp içinizi karartacağına, her zaman sizi aydınlatır.Çevrenizden çıkaramadığınız negatif düşünen insanların, sizin nasıl düşünüp hissedeceğinizi etkilemesine izin vermeyin. Kendinizi rahat ve mutlu hissedecek şekilde enerjinize ve pozitif düşüncelerinize odaklanmanız işe yarayacaktır.Serra A. Dinç
Uzm Klinik Psk.